Merak Ettim 7 Ses Kaydından Sesimizi Niçin Farklı Duyarız?Merhabalar. Merak edilecek konu bitmiyor. Yeni merak konumuz sesimizi bir bant kaydından dinlediğimizde niçin farklı duyarız ve hatta neden çoğunlukla kendi sesimizden nefret ederiz.

Üzücü bir haberle başlayayım, bizim nefret ettiğimiz sesimiz herkesin duyduğu sesimiz. 

Peki biz nasıl oluyor da iki durumda da sesimizi farklı duyuyoruz?


Sesin beyne ulaşırken izlediği bir yol var. Havada basınç dalgaları oluşturarak yayılan ses kulağa ulaştığında kulak yolu boyunca ilerler, sonra oradan iç kulağa ulaşır. İç kulaktaki Latincede koklea olarak isimlendirilen ama bizim ilk okuldan bu yana salyangoz diye öğrenegeldiğimiz yapıdaki tüy hücrelerine ulaşır. Tüy hücreleri bu ses dalgalarını alır ve sinir iletileri haline getirir. Bu sinyaller sinir hücreleri tarafından beyne iletilir. Böylece ses duyulmuş olur. 

Kendi ses kaydımızı dinlediğimizde ise kendi sesimize yabancılaşırız ve hatta duyduğumuz sesin bizim sesimiz olmadığını düşünürüz. Çünkü kendi sesimizi iki şekilde algılarız. 1. si konuştuğumuz anda havada oluşturulan ses dalgaları az önce anlattığım yöntemle beyne ulaşır. İkincisi ise konuştuğumuz anda titreşen ses tellerinden çıkan titreşimleri boynumuzdaki ve başımızdaki kemikler işitme bölgesine ulaştırırlar. İşte iki farklı kaynaktan gelen ses orada birleşir ve biz bu karışımı kendi sesimiz olarak algılarız. Ama normalde herkesin duyduğu ses kayıttan dinlediğimiz sestir.

Kayıttan dinlediğimiz seste içten bir iletim olmadığı içinde bize farklıymış gibi gelir.

Eğer iç sesinizi merak ediyorsanız kulaklarınızı sıkı bir şekilde kapatıp konuşabilirsiniz. Beyninize içeriden nasıl bir sesin ulaştığını böylece test edebilirsiniz.

Bir merakımı daha giderdim. Sizlerede yardımcı olmaya çalıştım. Benden bu kadar diyeyim. Selametle.

Murat Bilginer

Yorumlar