60 C# Görsel Programlama 60 Console'dan Form Açma

Merhabalar arkadaşlar uzun zaman sonra 60. dersimizle yeniden beraberiz. Bugün sizlere Console da çalışırken bir form ekranı nasıl oluşturulur bundan bahsetmeye çalışacağım.

O zaman başlayalım.


Biz biliyoruz ki C# da form ve üzerinde koyabildiğimiz nesnelerin hepsi System.Windows.Form kütüphanesinden üretilir.

Console da çalışacağımızda projemize bu dll ekli değildir. Form kontrolünü sağlayabilmek için öncelikle bu dll'i projemize dahil etmemiz gerekecektir.

Onu şöyle yapacağız.


References yazan kısma sağ tıklayıp Add Reference diyoruz.

Daha sonra gelen bölümde .Net bölümünden System.Windows.Form dll ini seçiyoruz ve Ok diyoruz.


Kütüphanemizi ekledik. Derleyicimizede bu dll'i kullanacağımızı bildirelim.

Using System.Windows.Form; Ekleyelim.


Artık form nesnelerinin hepsini kullanabiliriz demektir bu. O zaman ilk olarak şunu yapalım. MessageBox kutusu ile form açılacak mesajı verelim ilk olarak.Şimdi sıra geldi bir form üretmeye.

 Öncelikle Form kütüphanesini referans gösterip oradan bir nesne türetiyoruz. Burada değişken ismi olarak istediğinizi verebiliriz.


Formu çağırmamızın yanı çalıştırmamızın iki farklı yöntemi var. İlki Application sınnıfınn Run metodu ile yapacağız. Run metodunun alacağı parametrelerden biri Form nesnesidir. Hangi form açılacaksa onu belirtiyoruz.

Çalıştırdığımızda görelim.


Bir diğer form açma yöntemimiz ise ShowDialog metodu.


Bu şekilde kullandığımızda form açılacaktır.

İşte arkadaşlar Console ekranından bir form nasıl oluşturulur nasıl ekranda gösterilir bunu görmüş olduk umarım faydalı olmuştur diyeyim ve huzurdan ayrılayım selametle.

Murat BilginerYorumlar